IslamRO

Bine aţi re-venit !
Toate femeile sunt binevenite !
Pentru a accesa partea privată a forumului nostru, vă rugăm să vă
conectaţi dacă sunteţi deja membră sau să vă alăturaţi comunitaţii noastre
Vă dorim şedere plăcută pe forum !

Acest forum este dedicat în totalitate femeilor !

AcasaPortalCalendarGalerieFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare
Bine aţi venit pe forumul İslamRO ! Ne bucurăm că aţi ales forumul nostru ! Acest forum este dedicat în totalitate femeilor ! Vă reamintim că puteţi accesa partea privată a forumului numai după ce vă veţi înregistra sau conecta ! Vă mulţumim şi vă dorim şedere plăcută !
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automata: 
:: Mi-am uitat parola

statistics counter
Ultimele subiecte
Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectati a fost de 64, Dum Mar 21, 2010 10:58 pm
Subiectele cele mai active
Joaca Fazanul
BİNE Aİ VENİT PE FORUMUL İSLAMRO
SPANZURATOAREA
Cine gaseşte rima ?
Fara DA sau NU
DUA PENTRU FIECARE ZI DIN LUNA RAMADAN
A SALAM ALEYKUM
cum ma pot converti
İDEE BUNA-İDEE REA
VRAJİ
Top postatori
Noor İslam (1689)

betti (349)

cristina mihaela (232)

ionela (212)

DANA H (206)

ilayda (145)

Noor Aala Noor (130)

Noor Zaynab Sameer (128)

Selma Nuran (127)

Aisha (82)

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Noor İslam

ilayda

Noor Zaynab Sameer

betti

Mariana (Maryam)

Selma Nuran

cristina mihaela

Amira3

floryna

Aisha

Subiectele cele mai vizionate
BİNE Aİ VENİT PE FORUMUL İSLAMRO
Propozitii cu cuvinte care incep cu aceeasi litera!
İMPORTANT: REGULAMENTUL FORUMULUİ
Joaca Fazanul
Copiii sai
SPANZURATOAREA
VRAJİ
Cine gaseşte rima ?
A SALAM ALEYKUM
Fara DA sau NU

Distribuiţi | 

Sarbatorile in Turcia

In jos 
AutorMesaj
Noor İslam
Admin
Admin

Reputatie : 22
Data de inscriere : 07/12/2009
Stare de spirit Alhamdulillah

MesajSubiect: Sarbatorile in Turcia   Vin Iun 18, 2010 2:12 am

Sarbatorile in Turcia
Sarbatorile musulmane sunt calculate pe baza unui calendar lunar si doar doua sarbatori religioase sunt sarbatorite oficial: Seker Bayrami, o sarbatoare ce tine trei zile la sfarsitul Ramadanului (o perioada de 30 de zile in care musulmanii tin post mancand si band doar dupa apusul soarelui) si Kurban Bayrami care sarbatoreste actul neimplinit de sacrificiu al lui Ibrahim asupra fiului sau, Ismael, la Muntele Moriah.
In comemorarea actului prin care Dumnezeu a permis lui Ibrahim sa sacrfice un miel in schimb fiecare familie turceasca, care isi permite o oaie cumpara una si o sacrifica imediat dupa rugaciunea de dimineata in ziua bayram - ului. Carnea animalului este imediat gatita de familie si prieteni.
In perioada Kurban Bayrami majoritatea bancilor sunt inchise o saptamana, mijloacele de transport in comun vor fi intotdeauna inghesuite iar camerele la hotel putine si scumpe.
Alte festivitati sunt cursele cu camile la mijlocul lui Ianuarie, in satul Selcuk, la sud de Izmir si Ziua Nationala a Suveranitatii, 23 aprilie, prima zi in care parlamentul republican s-a intrunit, in 1920.
Vara sunt nenumarate zile festive, ca de exemplu festivalul de lupte la inceputul lui Iunie de la Sarayici, aproape de Edirne; festivalul rustic Kafkasor, aproape de Artvin, in nord-estul Turciei in a treia saptamana din Iunie; Festivalul International de arte din Istambul, de la sfarsitul lui iunie, inceputul lui iulie, Festivalul de folclor si muzica din Bursa, la mijlocul lunii iulie si festivalul pepenilor rosii de la Diyarbakir, incepand cu mijlocul lunii septembrie.

• 1 ianuarie: anul nou (Yılbaşi)
• 23 aprilie: Ziua Nationala a Suveranitatii (Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayrami)
• 19 mai: Ziua tinerilor, a sportului si a gandului Atatürk (Atatürk´ü Anma, Gençlik ve Spor Bayrami)
• 30 august: Ziua Victoriei (Zafer Bayrami)
• 29 octombrie: Ziua Republicii (1923) (Cumhuriyet Bayrami)
• 10 noiembrie: la ora 09:05 toata tara tine un moment de reculegere in amintirea lui Ataturk, decedat in 1938
In afara de acestea se tin si sarbatorile religioase musulmane
• Şeker Bayrami: care incepe dupa luna de post Ramadan si tine 3 zile
• Kurban Bayrami: sarbatoreste actul neimplinit de sacrificiu al lui Ibrahim asupra fiului sau, Ismael, la Muntele Moriah, care incepe la 70 de zile dupa Ramadan si tine 4 zile.

Traditiile turcesti provin in mare parte din cea mai raspandita credinta locala – islamul. Tot ce are nevoie un musulman adevărat, pentru religia sa, este scris in Coran, care a fost creat de proorocul Mohamed, idolul tuturor musulmanilor. O importanta parte a acestei religii este islamizarea intregii planete. Musulmanii se chinuie sa isi raspandeasca religia pe intregul glob pamantesc, deoarece cred ca atat timp cat nu este convertita toata populatia la religia lor, pacea globala nu poate exista. Aceasta convingere sta, de asemenea, la baza asa numitului Razboi Sfant si a terorismului.
Un musulman adevarat nu va manca niciodata mici cu o bere rece, deoarece religia lui ii interzice carnea de porc si bauturile alcolice.
Femeile care traiesc in credinta islamica au in comparatie cu europencele o pozitie, care nu este deloc de invidiat. Acestea traiesc in ascultare permanenta, in umbra barbatilor lor. Daca se intampla sa intalniti o femeie singura pe strada, aceasta va fi, mai mult ca sigur, acoperita de la cap pana la calcaie. Imbracamintea si interdictiile la care le obliga religia islamica, le limiteaza viata de zi cu zi.
Casatoria este o obligatie pentru musulmani. Iar o persoana de alta religie nu are voie sa se casatoreasca cu o musulmanca, in timp ce un musulman are dreptul de a se casatori cu o femeie de alta religie. Totusi aceasta este apoi obligata sa se converteasca la islam, iar copii ei sunt automat considerati a fi musulmani. Baietii sunt considerati a fi mult mai importanti in aceasta societate. Caracteristica este si circumcizarea baietilor cu varsta intre 6 si 12 ani, ritualul fiind considerat ca foarte important. Casatoriile sunt, de asemenea privite ca evenimente majore, fiind normal ca nunta sa dureze cateva zile, iar numarul de musafiri sa depaseasca ordinul zecilor.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
shaku
~ New Member ~
~ New Member  ~

Reputatie : 0
Data de inscriere : 22/09/2011

MesajSubiect: Re: Sarbatorile in Turcia   Joi Sept 22, 2011 8:49 pm

Hmm.... am vazut contraste imense intre femeile turce traditionale si cele europenizate, musulmane; si chiar in cadrul unei aceleiasi familii. Deci nu cred in asta:
"Daca se intampla sa intalniti o femeie singura pe strada, aceasta va fi, mai mult ca sigur, acoperita de la cap pana la calcaie. Imbracamintea si interdictiile la care le obliga religia islamica, le limiteaza viata de zi cu zi." . nu in marile orase din Turcia
Sus In jos
floryna
Admin
Admin

Reputatie : 7
Data de inscriere : 11/05/2011
Localizare england
Stare de spirit Multumita!

MesajSubiect: Re: Sarbatorile in Turcia   Vin Sept 23, 2011 1:11 am

salam aleykum!!
Bine ai venit pe forum si iti doresc o sedere cat mai placuta.
am si eu un mic argument:acest nume ne inspira mie si surioarelor ca ai fi barbat,iar in acest caz tin sa reamintesc ca acesta este un forum doar pentru femei.in cazul in care sunteti femeie imi cer scuze si ma bucur sa va aflati printre noi.
asa cum noi stim cate ceva de fiecare surioara aici,am dori sa ne spuneti cate ceva despre dv daca se poate.

"Daca se intampla sa intalniti o femeie singura pe strada, aceasta va fi, mai mult ca sigur, acoperita de la cap pana la calcaie. Imbracamintea si interdictiile la care le obliga religia islamica, le limiteaza viata de zi cu zi.".....................eu cred ca surioara se referea la majoritatea femeilor,bineineles ca sunt femei care nu poarta voal,iar aici amintesc ca purtarea voalului ramane la alegerea femeii daca vrea sa il poarte sau nu.Majoritatea musulmanelor "europenizate"...sunt deja europene (nu vreau sa fiu rea,dar acesta este crudul adevar) parerea mea este ca o fusta scurta nu te face mai femeie si nici mai deosebita,putem fi musulmane moderne imbracte cu haine modeste si elegante in acelas timp.eu nu port "acele rochii negre si lungi"(asa cum mai sunt numite de europeni) dar ma consider o musulmana fiind imbracata cu o perche de pantaloni si un pulover mai lung si bineinteles voalul meu pe care il iubesc.sunt asa de multe posibilitati de a te imbraca europen si fara a face abatere de la normele noastre de femei musulmane!!!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
CITESTE CORANUL SI LUMINA RAIULUI VA COBORI PE PAMANT!!! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Sarbatorile in Turcia   

Sus In jos

Sarbatorile in Turcia
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
IslamRO :: CALATORİİ :: TURİSM :: TURCİA...-
Mergi direct la: