IslamRO

Bine aţi re-venit !
Toate femeile sunt binevenite !
Pentru a accesa partea privată a forumului nostru, vă rugăm să vă
conectaţi dacă sunteţi deja membră sau să vă alăturaţi comunitaţii noastre
Vă dorim şedere plăcută pe forum !

Acest forum este dedicat în totalitate femeilor !

AcasaPortalCalendarGalerieFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare
Bine aţi venit pe forumul İslamRO ! Ne bucurăm că aţi ales forumul nostru ! Acest forum este dedicat în totalitate femeilor ! Vă reamintim că puteţi accesa partea privată a forumului numai după ce vă veţi înregistra sau conecta ! Vă mulţumim şi vă dorim şedere plăcută !
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automata: 
:: Mi-am uitat parola

statistics counter
Ultimele subiecte
Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectati a fost de 64, Dum Mar 21, 2010 10:58 pm
Subiectele cele mai active
Joaca Fazanul
BİNE Aİ VENİT PE FORUMUL İSLAMRO
SPANZURATOAREA
Cine gaseşte rima ?
Fara DA sau NU
DUA PENTRU FIECARE ZI DIN LUNA RAMADAN
A SALAM ALEYKUM
cum ma pot converti
İDEE BUNA-İDEE REA
VRAJİ
Top postatori
Noor İslam (1689)

betti (349)

cristina mihaela (232)

ionela (212)

DANA H (206)

ilayda (145)

Noor Aala Noor (130)

Noor Zaynab Sameer (128)

Selma Nuran (127)

Aisha (82)

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Noor İslam

ilayda

Noor Zaynab Sameer

betti

Mariana (Maryam)

Selma Nuran

cristina mihaela

Amira3

floryna

Aisha

Subiectele cele mai vizionate
BİNE Aİ VENİT PE FORUMUL İSLAMRO
Propozitii cu cuvinte care incep cu aceeasi litera!
İMPORTANT: REGULAMENTUL FORUMULUİ
Joaca Fazanul
Copiii sai
SPANZURATOAREA
VRAJİ
Cine gaseşte rima ?
A SALAM ALEYKUM
Fara DA sau NU

Distribuiţi | 

Casatorie - Sfaturi

In jos 
AutorMesaj
Noor İslam
Admin
Admin

Reputatie : 22
Data de inscriere : 07/12/2009
Stare de spirit Alhamdulillah

MesajSubiect: Casatorie - Sfaturi   Mier Ian 20, 2010 9:45 pm

[Doar moderatorii au dreptul sa vada aceasta imagine]

Cautand ceva am gasit un subiect care mi-a placut foarte mult şi m-am gandit sa-l ımpart cu fetele care sunt in cautarea unu sot sau au un logodnic pe care mai bine "purecatil" inainte de casatorie, inshaAllah ca sa nu suferiti dupa.

Articolul nu e scris de mine aşa ca nu voi adauga nimic la el.

SFATURI

.Umama Bint al-Harith ii dadu fiicei ei, Umm Iyas,care era casatorita cu regele Kinda-ei, al Harith ibn 'Amr , zece sfaturi, ca dar, pt. o casnicie fericita:

" O, fiica mea, sa stii ca daca o femeie ar putea renunta la o casatorie, pe motiv ca familia ei este bogata, tu ai fi cel mai bogat om! Dar femeile sint create pentru barbati, tot asa cum barbatii sint creati pentru ele.
O, fiica mea,Tine minte de la mine 10 lucruri care sa fie pt. tine cea mai mare comoara, in viata ta, si care sa-ti poata da o buna reputatie , dupa moartea ta:
Primul si al doilea lucru sint sa traiesti cu sotul tau in deplina multumire si cumpatare si sa asculti ce spune, si sa-i dai ascultare.
Al treilea si al patrulea lucru sint sa fii atenta la apropierea nasului sau si la directia privirii sale, ca el sa nu vada nimic urit la tine si sa nu miroasa decit cel mai frumos parfum. Kuhl ,(antimon) este cel mai bun make up si APA (curatenia) este cel mai bun inlocuitor pentru parfum.
Al cincelea si al saselea lucru sint sa-i daruiesti linistea cind este obosit si doarme, si sa-i dai sa manince cind este infometat;caci muscatura foamei doare si tulburarea somnului duce la cearta.
Al saptelea si al optulea lucru sint ca tu sa-i ocrotesti si sa-i pazesti caminul si averea si prin tine sa fie aparate, el insusi, onoarea sa si copiii sai.Apararea averii tine de pretuire si apararea onoarei si acopiilor tine de o buna cirmuire.
Al noualea si al zecelea sint ca tu sa nu fii ostila si recalcitranta, si sa nu-i dezvalui secretele sale; caci daca vei fi recalcitranta, inima sa se va inchide pt. tine, iar daca ii vei dezvalui secretele, nu vei fi niciodata la adapost de razbunarea sa.
In incheiere , sa te feresti de bucurie la prilej de tristete , si de tristete la prilej de bucurie; caci una inseamna delasare , indolenta ,si cealalta insemna neindeminare."

[Doar moderatorii au dreptul sa vada aceasta imagine] [Doar moderatorii au dreptul sa vada aceasta imagine] [Doar moderatorii au dreptul sa vada aceasta imagine] [Doar moderatorii au dreptul sa vada aceasta imagine]
Sus In jos
3cristinutza
~ Novice Member ~
~ Novice Member ~

Reputatie : 0
Data de inscriere : 13/07/2010
Localizare timisoara-cairo

MesajSubiect: Re: Casatorie - Sfaturi   Dum Aug 22, 2010 3:33 pm

foarte frumos,mi a placut.ce bine ar fii sa fie totul bine in viata fiecaruia..sa nu intervina nimik ca sa putem respecta intocmai ceea ce sa scris mai sus.oricum sunt sigura ca ne putem stradui cat mai mult
Sus In jos
Selma Nuran
~ Bronz Member ~
~ Bronz Member ~

Reputatie : 3
Data de inscriere : 26/08/2010
Varsta : 31
Localizare R. Moldova, Chişinau
Stare de spirit ok

MesajSubiect: o parere :)   Dum Aug 29, 2010 4:55 pm

eu cred ca respectul este foarte important intr-o familie, dar respectul tot trebue sa se bazeze pe ceva, de exemplu pe un anumit statul social al sotilor. İn primul rind asta tine de educatia atit a sotului cit si a sotiei!!!!
İn mod normal o familie trebue sa se tine pe mult mai multe lucruri, respectul e doar un adintre ele, dar niciodata nu merge o familie unde este doar respect si atit.......respectul face parte dintr-un complex de must have-uri unde detine un loc foarte important si influent!!
Sus In jos
http://mdfemeimusulmane.forumers.ro
ionela
~ Silver Member ~
~ Silver Member ~

Data de inscriere : 06/07/2010
Varsta : 33
Localizare Tulcea

MesajSubiect: Re: Casatorie - Sfaturi   Mar Aug 31, 2010 1:22 pm

Eu am sa va vorbesc despre casnicia mea
Pe primul loc in casnicia mea este comunicare pe al doilea loc iubirea pe urma respectul
Atata timp cat comunici cu partenera(ul) de viata si il iubesti cade de la sine ca o ( il) si respecti
Sus In jos
Selma Nuran
~ Bronz Member ~
~ Bronz Member ~

Data de inscriere : 26/08/2010
Varsta : 31
Localizare R. Moldova, Chişinau
Stare de spirit ok

MesajSubiect: Re: Casatorie - Sfaturi   Mar Aug 31, 2010 3:03 pm

sunt perfect de acord apropo de comunicarea, cred ca este esentiala intr-o casnicie!
Si eu cu sotul meu suntem cei mai buni prieteni si nıcıodata nu epuizam temele de discutie!
Discutam oriceproblema si stim intotdeauna ce se petrece cu celalat.
ar fi minunat sa aiba toata lumea asemenea relatii!!!!!!!!!!
Sus In jos
http://mdfemeimusulmane.forumers.ro
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Casatorie - Sfaturi   

Sus In jos

Casatorie - Sfaturi
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
IslamRO :: CĂSĂTORİA Şİ VİAŢA DE FAMİLİE ÎN İSLAM :: FAMİLİA ÎN İSLAM-
Mergi direct la: