IslamRO

Bine aţi re-venit !
Toate femeile sunt binevenite !
Pentru a accesa partea privată a forumului nostru, vă rugăm să vă
conectaţi dacă sunteţi deja membră sau să vă alăturaţi comunitaţii noastre
Vă dorim şedere plăcută pe forum !

Acest forum este dedicat în totalitate femeilor !

AcasaPortalCalendarGalerieFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare
Bine aţi venit pe forumul İslamRO ! Ne bucurăm că aţi ales forumul nostru ! Acest forum este dedicat în totalitate femeilor ! Vă reamintim că puteţi accesa partea privată a forumului numai după ce vă veţi înregistra sau conecta ! Vă mulţumim şi vă dorim şedere plăcută !
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automata: 
:: Mi-am uitat parola

statistics counter
Ultimele subiecte
Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectati a fost de 64, Dum Mar 21, 2010 10:58 pm
Subiectele cele mai active
Joaca Fazanul
BİNE Aİ VENİT PE FORUMUL İSLAMRO
SPANZURATOAREA
Cine gaseşte rima ?
Fara DA sau NU
DUA PENTRU FIECARE ZI DIN LUNA RAMADAN
A SALAM ALEYKUM
cum ma pot converti
İDEE BUNA-İDEE REA
VRAJİ
Top postatori
Noor İslam (1689)

betti (349)

cristina mihaela (232)

ionela (212)

DANA H (206)

ilayda (145)

Noor Aala Noor (130)

Noor Zaynab Sameer (128)

Selma Nuran (127)

Aisha (82)

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Noor İslam

ilayda

Noor Zaynab Sameer

betti

Mariana (Maryam)

Selma Nuran

cristina mihaela

Amira3

floryna

Aisha

Subiectele cele mai vizionate
BİNE Aİ VENİT PE FORUMUL İSLAMRO
Propozitii cu cuvinte care incep cu aceeasi litera!
İMPORTANT: REGULAMENTUL FORUMULUİ
Joaca Fazanul
Copiii sai
SPANZURATOAREA
VRAJİ
Cine gaseşte rima ?
A SALAM ALEYKUM
Fara DA sau NU

Distribuiţi | 

Cum si de ce imi voi invata copilul sa se roage?

In jos 
AutorMesaj
floryna
Admin
Admin

Reputatie : 7
Data de inscriere : 11/05/2011
Localizare england
Stare de spirit Multumita!

MesajSubiect: Cum si de ce imi voi invata copilul sa se roage?   Mier Mai 11, 2011 3:31 am

„O, fiul Meu! Implinește Rugăciunea [As-Salat], poruncește fapta bună și oprește de la ceea ce este urât….” (Sura Luqman:17)

Profetul nostru Mohammend (salla Allah alihi wa sallam) ne defineste rugaciunea ca fiind:
"Rugaciunea este lumina” (Muslim)
„Odihna ochiului meu este în rugaciune.” (Ahmad, an-Nasa'i)
„Esenta lucrurilor este Islamul și baza sa este rugaciunea.
” (at-Tirmidhi)

Deci rugaciunea este lagatura intre noi si Allah subhana wa ta ala(Stapanul nostru), ea este lumina in inima, lumina in mormant si lumina in Ziua Judecatii.
Inainte de moarte Profetul nostru Mohammed (salla Allah alihi wa sallam) ne spune:
"Păstrați rugăciunile și aveți grijă de ceea ce posedă mâinile voastre drepte."

Toti suntem responsabili pentru faptele noastre si fie ca Allah subhana wa ta ala sa ne fereasca de calea neagra a vietii, dar o mare responsabilitate o avem si fata de copii nostri,vom fi intrebati despre copiii nostri,ei sunt alinarea trimisa noua de Allah Preainaltul.Copiii au nevoie de dragostea noastra si de indrumare,noi suntem modelul lor in viata si suntem responsabili in ceea ce vor deveni ei "maine".
Profetul (salla Allah alihi wa sallam) ne spune:
„Toți sunteți asemenea păstorilor și fiecare păstor este responsabil pentru turma sa.”

Fiecare la randul nostru vom parasi aceasta lume,dar Profetul (salla Allah alihi wa sallam) ne spune:
„Când un om moare, faptele sale ajung la un sfârșit, in afara de trei …”
.....un copil pios, care se roagă (lui Allah) pentru el (pentru cel decedat). (Musl
im)

Deci,pe langa alte responsabilitati trmise noua de Allah Preainaltul,aveam si responsabilitatea de a ne invata si indruma copii spre rugaciune.Datoria noastra este de a ne iubi copilul de azi si a forma tanarul de maine.Si cum am putea arata noi acesta iubire daca nu prin formarea urmasilor nostri pe calea lui Allah.

Nu putem spune cu precizie care este varsta la care copilul ar trebui sa inceapa sa se roage,dar putem lua aminte la invataturile lasate de Profet(salla Allah alihi wa sallam)
"Atunci când un copil face deosebire între mâna sa dreaptă și mâna sa stângă, porunciți-i să îndeplinească rugăciunea."

Printre pasii ce ar trebui urmati am putea aminti:
1. Explicarea regulilor de igiena.
Unele lucruri ce ar trebui cunoscute despre purificare, dupa folosirea toaletei, importanta curateniei hainelor si a trupului, importanta purificarii pentru indeplinirea rugaciunii:
O, voi cei care credeti! Atunci cand va gatiti pentru Rugaciune [As-Salat], spalati-va fetele voastre și mainile voastre, pana la coate, treceti-va mainile voastre ude peste capetele voastre și [spalati-va] picioarele voastre pana la glezne!” ( Sura Al Ma’ida:6)
2. Invatarea Surei Al-Fatihah si a unor sure scurte.
3.Invatarea si exersarea ablutiunii. Profetul(salla Allah alihi wa sallam) ne spune:
Allah nu acceptă rugăciunea îndeplinită fără purificare (abluțiune). (Muslim)

4.Incurajarea de a se ruga macar de 2 ori pe zi, inainte de a implini 7 ani.
5.Atunci cand consideram ca este pregatit el poate merge la rugaciunea de vineri,intrarea in moschee il introduce pe copil in comunitate.

Odata depasita varsta de 7 ani,copilul va trebui sa inceapa a se ruga. Unii dintre ei uita, datorita varstei, de aceea ne este recomandat sa il lasam sa o faca cand isi aduce aminte.Profetul Muhammed (salla Allah alihi wa sallam) spune:
Porunciti copiilor vostri sa indeplineasca rugaciunea cand au implinit 7 ani si loviti-i pentru neindeplinirea ei cand au implinit 10 ani și faceti-le paturile separat. (Abu Dawud)

....aduc specificarea ca acesta "bataie" trebuie sa fie in limitele mentionate de Profet, fara a aduce injurii.

Intotdeauna sa ne amintim:
"Doamne, dă-ne nouă de la soațele noastre și de la vlăstarele noastre mângâiere pentru ochi." (Sura Al-Furqan:74)
"Doamne, fă ca eu să împlinesc Rugăciunea [As-Salat] cu sârguință, ca și o parte din urmașii mei! Și primește ruga mea, Doamne!"(Sura Ibrahim: 40)
„Și poruncește neamului tău Rugăciunea [As-Salat] și fii statornic în ea!” (Sura Ta Ha:13
2)

Bibliografie:
My Prayer Book, ed. Darussalam
Life and Times of the Messengers,Imam Ibn Katheer
Copiii nostri si rugaciunea, de Abdul Khaliq Aş-Şeriyf
A Muslim’s Guide to Prayer - Salah,Tariq Mahmood Nishter Al-Naqshbandi
Sus In jos
Aliye Alexia
~ New Member ~
~ New Member  ~

Reputatie : 0
Data de inscriere : 12/05/2011
Stare de spirit excelenta, zambitoare, si schimbata in bine :)

MesajSubiect: Re: Cum si de ce imi voi invata copilul sa se roage?   Mier Iun 15, 2011 7:14 am

As Salamu Aleykum, foarte bun articolul. Felicitari pentru ca ai avut bunavointa sa ni-l impartasesti si noua.
Sus In jos

Cum si de ce imi voi invata copilul sa se roage?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
IslamRO :: RELIGIA ISLAM :: RUGĂCİUNEA ÎN ISLAM: SALAT-
Mergi direct la: